EMDR

„Symptomy traumatyczne nie są wywoływane przez samo wydarzenie. Powstają wtedy, gdy energia pozostała z doświadczenia nie zostanie usunięta z ciała. Energia ta pozostaje uwięziona w układzie nerwowym, skąd może powodować spustoszenie w ciele i umyśle”. Peter Levine, psycholog, psychoterapeuta

EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocesing) jest formą terapii rozwijającą się w szybkim tempie na całym świecie. Zakłada, iż szybkie i powtarzające się ruchy gałek ocznych, mogą zmniejszyć intensywność silnych emocji, negatywnych przekonań oraz reakcji z ciała. EMDR opiera się na naturalnej zdolności, leczenia urazów,  jaką posiada nasz mózg. Podobnie jak w przypadku gojenia się ran na ciele, „rany” w psychice „goją się”/przetwarzają się same. I tak samo jak w przypadku ciężkich ran na ciele wymagających interwencji medycznej, EMDR pomaga w przetworzeniu trudnych do przezwyciężenia zaburzeń w psychice, przetwarzając trudne wspomnienia.

Należy dodać, iż forma stymulacji (wodzenie wzrokiem, tapping – dotyk, lub dźwięk) jest dobierany indywidualnie a czas trwania terapii uzależniony od problemu pacjenta.

Dlaczego stosuję terapię EMRD?

Ponieważ łączy w sobie elementy wielu podejść psychoterapeutycznych oraz zawiera ważny aspekt neurofizjologiczny, który nie zawsze jest uwzględniany w innych podejściach.

Jest uniwersalna,  ponieważ może być stosowana u dzieci jak i dorosłych, niezależnie od stanu zdrowia.

Ma szerokie spektrum zastosowań, gdyż  posługujemy się nią w przypadku m.in. zespolu stresu pourazowego, ale również w zaburzeniach nastroju, redukcji lęku, zaburzeniach odżywiania, uzależnieniach, zaburzeniach osobowości, depresji, zaburzeniach psychosomatycznych. „EMDR może pomóc zmniejszyć intensywność bólu różnych zaburzeń związanych z bólem, w tym bólu kończyny fantomowej, bólu związanego z fibromialgią, rakiem i migreną.” (Nel 2013).

Ważne jest, również iż terapia EMDR jest oparta na badaniach naukowych. Oznacza to, że w trakcie sesji posługujemy się przebadanymi naukowo protokołami.

 „Obecnie terapia EMDR jest rekomendowana Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne i Psychologiczne oraz Międzynarodową Organizację Stresu Traumatycznego jako skuteczna metoda leczenia stresu pourazowego. Terapia EMDR została również uznana za skuteczną formę terapii przez Departament Spraw Weteranów i Departament Obrony USA, Izraelską Krajową Radę Zdrowia Psychicznego, Departament Zdrowia Wielkiej Brytanii i wiele innych międzynarodowych agencji zajmujących się zdrowiem.”

Więcej informacji o EMDR można przeczytać pod adresem https://emdr.org.pl/

Zachęcam też do obejrzenia filmów: